Przepiękna Chorwacja

Ludzie kochają podróżować. Nawet do innych krajów i na inne kontynenty. Wszystko dlatego, że uwielbiają poznawać nowych ludzi, nowe kultury i nowe zwyczaje. Ponadto krajobrazy się różnią od miejsca gdzie przebywamy. Niniejszy artykuł ma za zadanie opisać Chorwacja walory i atrakcje turystyczne tego kraju .

Co przyciąga ludzi do Chorwacji?

Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany jest dalmatyńskimi – są to liczne wyspy ustawione równolegle do linii brzegowej. Językiem urzędowym jest język chorwacki. Ale w urzędach można dogadać się także w języku węgierskim, serbskim, włoskim i czeskim. Jakie wyznanie jest w Chorwacji? Przede wszystkim dominuje katolicyzm. Jak wygląda gospodarka kraju? Opiera się ona przede wszystkim na usługach, ale i nie tylko. W mniejszym stopniu funkcjonuje też przemysł lekki. Tamtejsi ludzie żyją przede wszystkim z rolnictwa, które jest bardzo dobrze rozwinięte. W przemyśle przetwórstwo odgrywa ważną rolę w Chorwacji: metalurgiczny, stoczniowy, chemiczny i petrochemiczny. Duże znaczenie ma również przemysł maszynowy, tekstylny, obuwniczy i skórzany oraz spożywczy (głównie winiarski). W stolicy skoncentrowane są również poligrafia, przemysł elektroniczny i farmaceutyczny. Jednak nie można zapomnieć o turystyce, która także odgrywa bardzo ważną rolę. Głównym celem odwiedzających są nadmorskie kurorty. W nadmorskich miejscowościach dominują żwirowe i kamieniste plaże, które sprzyjają czystości wody – dzięki temu turkusowy kolor Adriatyku jest wyjątkowo piękny i zdecydowanie przyciąga ludzi.

Atrakcje Chorwacji

Chorwacja to naprawdę bardzo piękny kraj, mimo swoich niewielkich rozmiarów. Jest co zwiedzać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś lubi zwiedzać to polecane są zabytki. A jeśli ktoś lubi siedzieć na plaży i podziwiać widoki to Chorwacja jest jak najbardziej dla nich. Warto odwiedzić Dubrownik, a dokładniej Stare Miasto Dubrownika, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wspaniałe miasto słynie przede wszystkim z pięknych zabytków, świątyń i murów obronnych. Bardzo ważnym miejscem dla miłośników historii i zabytków jest Split, drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Jego piękne stare miasto zostało zbudowane na ruinach Pałacu Dioklecjana, który jest najstarszym na świecie. Katedra, mauzoleum strzeżone przez Sfinks. Ponadto jeśli ktoś uwielbia wina i oliwki, a zapach lawendy uspokaja, to – musimy udać się na „Królową Chorwackich Wysp” – wyspę Hvar. To najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa na Adriatyku. Bajkowe krajobrazy można również znaleźć w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Na terenie parku znajduje się aż 16 jezior krasowych, połączonych blisko 100 wodospadami. Woda w jeziorze ma cudowny turkusowy kolor, a brzeg jeziora jest stromy i zielony. To niezwykły widok. Najbardziej zieloną wyspą na Morzu Adriatyckim jest wyspa Mljet. Kolejną zaletą jest to, że otaczające środowisko jest krystalicznie czyste. Na wyspie znajdują się 2 jeziora, połączone wąskim kanałem – jednym z nich jest Święta Wyspa (Matka Boska z pięknym opactwem benedyktynów. Miłośnikom plażowania polecamy plażę Zlatni Rat na wyspie Brač.

Jeśli ktoś planuje wycieczkę do Chorwacji to naprawdę warto. Jest to przepiękne miejsce.

 

Możesz również polubić…