Tankuj taniej u naszych sąsiadów

Ceny benzyny zdecydowanie nie rozpieszczają kierowców. Pomimo okresowych spadków i tak pozostają na wysokim poziomie. Nawet jeśli sama ropa tanieje to i tak dochodzą jeszcze podatki, opłaty i inne koszty co wpływa na końcową cenę, jaką musimy zapłacić tankując na stacji benzynowej. Wielu z nas korzysta z samochodu codziennie – jest on niezbędny w dojazdach do pracy, na studia czy żeby załatwić niezbędne obowiązki takie jak zakupy, wizyta u lekarza czy odwiezienie dzieci do szkoły. Własny samochód to wygoda i oszczędność czasu. Nic więc dziwnego, że wciąż pozostaje najpopularniejszym środkiem transportu. Każdy kierowca chciałby płacić za benzynę mniej. Wielu obserwuje ceny na różnych stacjach paliw i tankuje tam gdzie wychodzi im najkorzystniej. Czy jednak możliwe jest tankowanie jeszcze taniej?

Ceny paliwa

Co wpływa na cenę paliwa i dlaczego jest ono tak drogie? Jest to zależne od kilku czynników. Tym podstawowym jest oczywiście cena baryłki ropy na rynkach światowych. Ale nie tylko: to również opłaty narzucane i ustalane przez państwo (czyli opłata paliwowa, akcyza na paliwo i podatek VAT), marża rafineryjna czy marża narzucana przez operatorów stacji benzynowych. W skrócie można powiedzieć, że cena surowca (czyli ropy) tylko w połowie odpowiada cenie paliwa, jaką musimy uiścić na stacji benzynowej. Akcyza to 18% ceny, zaś podatek odpowiada za 19% stawki. 2% wynosi opłata paliwowa ustalana przez rząd. Marża detaliczna natomiast może wynosić od 2 do nawet 6% na jednym litrze. Marża jest niższa w przypadku największych graczy zaś wyższa gdy tankujemy na stacjach małych i niezależnych.

Niskie ceny na Litwie

Jednym ze sposobów na to, żeby tankować taniej jest tanie paliwo z Litwy. U naszych sąsiadów ceny kształtują się naprawdę korzystnie a cena benzyny bezołowiowej, zarówno 95 czy 98, jest niższa niż w Polsce. Dzięki temu możemy trochę zaoszczędzić a każdy sposób, który przyniesie ulgę naszemu portfelowi będzie dobry. Pomimo, że od kilku lat walutą obowiązującą na Litwie jest euro, to jednak obserwując ceny paliwa na tamtejszych stacjach można zauważyć, że tankowanie tam opłaca się bardziej niż na większości stacji w Polsce. Większą różnicę mogą zauważyć posiadacze samochodów z silnikiem diesla, którzy na co dzień tankują olej napędowy ponieważ jego ceny na litewskich stacjach paliw również są niższe.

Artykuł powstał przy współpracy z https://tolkastrans.pl/

Możesz również polubić…