Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

O układ klimatyzacji trzeba dbać. Jednak ze względu na to, że samochód ma wiele układów, które uważamy za ważniejsze, zdarza się, że kwestię klimatyzacji pomijamy i spychamy gdzieś na bok. Jako że usterki klimatyzacji nie wpływają w tak znaczącym stopniu na możliwość użytkowania samochodu, często jest to kwestia lekceważona. A tymczasem jest to rzecz, której nie powinniśmy zaniedbywać.

Dezynfekcja klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji samochodowej powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku lub co 10 tys. km, a jeżeli jeździ się w trudnych warunkach, to co pół roku. Przy tej okazji sprawdza się na przykład, czy filtr przeciwpyłkowy dobrze się jeszcze sprawuje. Jeżeli ulegnie zawilgoceniu, stanie się dobrym środowiskiem dla rozwoju pleśni, bakterii i grzybów, które są źródłem brzydkiego zapachu w samochodzie, a także mogą przyczyniać się do dolegliwości zdrowotnych kierowcy i pasażerów. Z tego względu trzeba dopilnować, aby regularnie wymieniać filtr.

Nieprzyjemny zapach z wentylacji jest oznaką, że warto pomyśleć o odgrzybianiu. Na czym polega ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji przeczytasz na motostyle.pl – specjaliści mają swoje skuteczne metody. Odgrzybianie chemiczne odbywa się za pomocą środków w formie aerozolu lub granatu. Natomiast ozonowanie odbywa się bez użycia środków chemicznych. Zamiast tego wykorzystany zostaje aktywny tlen o odkażających właściwościach. To bezpieczna dla zdrowia metoda, która jest polecana zwłaszcza alergikom, astmatykom i osobom przewożącym małe dzieci.

Korzystanie z klimatyzacji

Jeśli chcemy, aby klimatyzacja dobrze działała, powinniśmy z niej po prostu… korzystać. W mechanizmie klimatyzacji znajduje się olej, który jest rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Jeżeli mechanizm ten nie jest używany, olej ten osadza się na częściach klimatyzacji, przez co przy kolejnym uruchomieniu jej sprężarka nie jest wystarczająco dobrze nasmarowana. Z tego powodu nie powinno się dopuszczać do dłuższych przerw w korzystaniu z klimy, nawet w tym chłodniejszym okresie roku. Wystarczy włączyć klimatyzację raz w tygodniu na 15 minut.

Czynnik chłodzący

Należy też regularnie uzupełniać czynnik chłodzący. Żadna klimatyzacja nie jest całkowicie szczelna, dlatego ubywa około 10% czynnika chłodzącego rocznie. Nabijanie klimatyzacji, czyli uzupełnienie brakującego czynnika chłodzącego, kosztuje około 150-200 zł. Zdarza się czasem, że ubytki czynnika chłodzącego są większe – jeśli regularnie ubywa go w znacznych ilościach, serwisant powinien przeprowadzić próbę szczelności. Ponadto raz na dwa lata zalecane jest napełnienie układu klimatyzacji nowym płynem chłodzącym.

Jak jeszcze dbać o klimatyzację?

Żeby klimatyzacja długo dobrze nam służyła, powinniśmy zwrócić też uwagę na sposób, w jaki z niej korzystamy. Na przykład przed włączeniem klimatyzacji latem warto przewietrzyć samochód. Chodzi o to, że podczas upałów wnętrze auta nagrzewa się do 50-60 stopni Celsjusza. Przewietrzenie pojazdu pozwoli obniżyć temperaturę do temperatury otoczenia. Dzięki temu klimatyzacja łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza.

 

Zapraszamy do skorzystania z ośrodka szkoleniowego – Szkoła Jazdy w Dzierżoniowie

Możesz również polubić…