Na czym polega test na kontrolera ruchu lotniczego?

Posada kontrolera ruchu lotniczego to ciekawa praca, którą interesuje się coraz więcej chętnych. Okazuje się, że w tym zawodzie pracować mają szansę tylko nieliczni. Okazuje się, że wiele osób odpada na etapie rekrutacji, bo z każdego tysiąca osób, do kolejnego etapu przechodzi około 25 osób. Powodem dla którego testy są tak rygorystyczne jest fakt, że praca wymaga szczególnych predyspozycji, którymi legitymują się tylko nieliczni. To w praktyce bardzo wymagający zawód.

Feast testy – co to takiego?

First European Trafic Air Traffic Controler Selection Test to test na egzaminie rekrutacyjnym do podjęcia pracy jako kontroler ruchu lotniczego. Zastanawiasz co jest badane u kandydatów na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego? Okazuje się, że bardzo wiele umiejętności. Na teście pojawiają się pytania sprawdzające spostrzegawczość, umiejętność szybkiego liczenia, myślenie logiczne i myślenie przestrzenne. Wszystko to jest sprawdzane u kandydatów pod presją czasu, więc o błąd nie jest wcale trudno. Pytania przypominają nieco test na iloraz inteligencji, znajduje się tu wiele obrazków i tylko jedna z odpowiedzi jest prawidłowa. Jednym z zadań jest wskazanie, jak kombinacja zmieni się, gdy dołączy do niej poszczególny element. Testy uchodzą za wyjątkowo trudne, tym bardziej, że nie sposób się na nie przygotować. Dodajmy, że stres i niewielka ilość czasu robią swoje.

Kto może zostać kontrolerem ruchu lotniczego?

Z pewnością to zadanie spoczywa w rękach osób odpowiedzialnych i sumiennym, którzy mają zarówno podzielność uwagi, jak i są spostrzegawczy. Nie bez powodu na kandydatach wywiera się taką presję podczas rekrutacji. W rezultacie w rękach kontrolerów leżą losy życia ludzkiego. Są oni odpowiedzialni za odpowiednią pracę na lotnisku i bezpieczeństwo. To właśnie jeden z powodów, dla których testy są tak rygorystyczne i przechodzi je tylko garstka osób. Sprawia to również wrażenie, że praca ta jest elitarna i trudno dostępna dla zwykłego zjadacza chleba. Aby zostać kontrolerem na lotnisku, nie wystarczy jedynie ukończyć studiów lub mieć znajomości. Trzeba wykazać się tu kompetencjami na wielu frontach i przede wszystkim nie dać się zaskoczyć.

Możesz również polubić…