Naprawy blacharsko – lakiernicze

pistolet pneumatyczny do natrysku farbą auta

Drobne rysy, parkingowe wgniotki, uszkodzenia po gradobiciu, sól drogowa… chyba nie ma samochodu, który nie był by naznaczony takim „ranami”. Bagatelizowanie nawet drobnych uszkodzeń może drobną rysę przemienić w poważne ognisko korozji, które z czasem będzie wymagało ingerencji lakierniczej.

Drobne naprawy lakiernicze

W warsztatach lakierniczych można wykonać różnego rodzaju naprawy. Najpopularniejsze są te typy SMART – ograniczone do minimum, polegające na lakierowaniu samochodu. W tym celu mogą być używane są pistolety lakiernicze. Warto zaznaczyć, że drobne naprawy nie obejmują malowania całych elementów, a skupiają się na niewielkich obszarach, nie przekraczających rozmiaru zbliżonego do kartki A4.

szlifierka oscylacyjna do lakieru

Technologia malowania SMART idealnie nadaje się do szerokiej gamy kosmetycznych napraw lakierniczych:

  • naprawa zarysowań samochodu,

  • naprawa punktowa,

  • odpryski lakieru,

Oprócz SMART istnieją także naprawy typu SPOT – stosuje się w przypadku napraw plastikowych elementów, takich jak zderzaki, klamki oraz lusterka; chromowanych listw i aluminiowych, np. felg.

agregat lakierniczy do malowania natryskowego

Przebieg napraw lakierniczych

Sposób przeprowadzenia prac zależy od charakteru szkód. W przypadku drobnych rys naprawa nie jest bardzo skomplikowana. W pierwszej kolejności trzeba umyć, wyczyścić i wypolerować konkretny element. Następnie szlifuje się uszkodzone miejsce – do takich prac najlepsze są szlifierki oscylacyjne. Później nakłada się podkład, który także trzeba zeszlifować. Na koniec nakłada się lakier bazowy, czyści obszar roboczy i nakłada lakier bezbarwny.

Często do drobnych napraw lakierniczych używany jest agregat natryskowy. Pozwala to na znaczne skrócenie pracy lakiernika. Lakiery w spray i ręczne polerowanie nigdy nie przyniesie takiego efektu jak użycie profesjonalnych i precyzyjnych narzędzi. Dodatkowo trwało by to znacznie dłużej.

Zarysowania pojazdu mogą pojawiać się częściej, niż mogłoby się wydawać, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane nieostrożną jazdą, chwila nieuwagi na parkingu, luźnymi kamykami odpryskującymi na lakier, czy nawet czyjąś złośliwością. Pozostawione otarcia bardzo szybko mogą zardzewieć i wygenerować olbrzymie koszty lakierowania samochodu.

pistolet pneumatyczny do natrysku farbą auta

Ile kosztują naprawy lakiernicze?

Ceny lakierowania samochodu zależą od zakresu wykonanych prac. Z reguły nie ma potrzeby malowania całej karoserii, a jedynie poszczególnych elementów, np. błotnika. Ceny takiej usługi zaczynają się od 500 zł, malowanie drzwi to już wydatek rzędu 600 – 700 zł, natomiast malowanie dachu może kosztować w granicach 1000 zł. Oczywiście podane ceny są uśrednione.

Możesz również polubić…