Stacje ładowania samochodów – ile ich jest?

Według prognoz do 2040 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych na świecie przewyższy sprzedaż pojazdów spalinowych. Także w naszym kraju w tej kwestii można zaobserwować duże zmiany, związane z rozwojem elektromobilności. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne. Na szczęście wzrasta nasza świadomość w zakresie propagowania rozwiązań przyjaznych środowisku.

1. Stacje ładowania samochodów- rodzaje

2. Mapa ładowarek do samochodów elektrycznych: sprawdź, gdzie możesz z nich skorzystać

Dla osób, które mieszkają np. w USA czy na zachodzie Europy, widok stacji ładowania samochodów nie jest żadną nowością. Infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju nadal pozostawia sporo do życzenia. Ale gdy rosną potrzeby, zmienia się także nadzieja, że wkrótce zmiany będą coraz bardziej dostrzegalne.

1. Stacje ładowania samochodów- rodzaje

Stacje ładowania samochodów elektrycznych możemy podzielić zarówno ze względu na ich moc, jak i przeznaczenie czy typ wykorzystywanej wtyczki.

Podział ze względu na przeznaczenie:

  • stacje do użytku publicznego
  • stacje do użytku domowego

Podział ze względu na moc:

  • zasilacze dostarczane fabrycznie: ich moc to ok. 2 kW. Podłączane są do gniazd 230 V – w tym przypadku czas ładowania wynosi ponad 20 godzin
  • Stacje ładowania zasilane I fazą: ich moc to 3,6 albo 7,4 kW, ewentualnie III fazami o mocy 11 albo 22 kW – czas ładowania może wynosić od dwóch do 6 godzin
  • Stacje szybkie oraz ultraszybkie: ich moc to 50 kW, a nierzadko więcej – w tym przypadku ładowanie trwa… ok. trzech kwadransów!

Warto też pamiętać o różnych standardach wtyczek dostępnych na rynku (ładowanie AC i DC).

2. Mapa ładowarek do samochodów elektrycznych: sprawdź, gdzie możesz z nich skorzystać

Jeszcze kilka lat temu stacje ładowania aut elektrycznych nie występowały tak często, jak teraz. Według szacunków, w Europie obecnie stacji ładowania aut elektrycznych jest ok. 100 tysięcy. Polska jak na razie nie może się pochwalić zbyt imponującym wynikiem w tej kwestii, jednak należy podkreślić, że w naszym kraju ładowarki są szybko uruchamiane. Liczba stacji ładowania w Polsce rośnie, podobnie zresztą jak liczba zarejestrowanych aut elektrycznych.

Aktualnie w Polsce jeździ niemal 7 tys. samochodów elektrycznych, a ich właściciele mają do dyspozycji ok. 900 stacji ładowania. Mapa ładowarek do samochodów elektrycznych pozwala kierowcom orientować się na bieżąco w lokalizacji ładowarek podczas podróży po Polsce.

Zapewne już niedługo na mapie zaczną pojawiać się nowe stacje ładowania samochodów!

 

Możesz również polubić…