Wszystko co musisz wiedzieć o zakładaniu akwarium

Nie bez przyczyny wielu ludzi zakłada w domach akwaria – jest to bardzo efektowny element wystroju. Niemniej jednak, należy pamiętać, iż jest to żywy ekosystem, wymagający odpowiedniej pielęgnacji oraz posiadania pewnej wiedzy. Oto lista najważniejszych rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę zakładając akwarium:

1. Wybór zbiornika Jest to podstawa, na początek musisz zdecydować jakiej wielkości akwarium chcesz posiadać oraz czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią w swoim domu. Zalecana wielkość zbiornika to minimum 60l, jednakże nie jest to konieczność. Pamiętaj jednak, że wbrew pozorom, mniejsze akwaria są trudniejsze do utrzymania.
2. Wybór rybDlaczego wybór ryb znajduje się na drugim miejscu? Ponieważ, przed wyposażeniem swojego akwarium musisz zdecydować jakie gatunki chciałbyś w nim hodować oraz czy jesteś w stanie sprostać poszczególnym wymaganiom.
3. Rozplanowanie akwarium W tym punkcie możesz puścić wodze fantazji i zaplanować jak docelowo będzie wyglądało Twoje akwarium. Weź pod uwagę to, aby zbiornik był dość atrakcyjny dla ryb, zaplanuj im różne kryjówki oraz urozmaicaj akwarium różnymi roślinami. Pamiętaj też, że ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do akwarium. Jeśli rośliny nie będą miały zapewnionego odpowiedniego podłoża, mogą zacząć gnić, czego z pewnością nie chcemy.
4. Oświetlenie i filtracjaOświetlenie nie tylko przyczynia się do dobrego prezentowania w naszym mieszkaniu, głównym jego celem jest prawidłowy rozwój zamieszkujących w nim ryb oraz roślin. Jednak zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia akwarium jest filtr, który ma na celu oczyszczanie wody z wszelkich zawiesin oraz napowietrzanie powietrza.
5. Umieszczanie rybJeżeli posiadasz już wszystkie elementy wymienione wyżej, nareszcie możesz przejść do wpuszczania rybek do akwarium. Przed przystąpieniem do tej czynności pamiętaj o właściwym przygotowaniu wody (powinna ona stać 24 godziny). Jeśli przygotowałeś już wszystkie elementy wystroju oraz umieściłeś sprzęty techniczne, możesz ostrożnie zacząć wpuszczać rybki do akwarium.

Możesz również polubić…