Krwotok z nosa

Krwawienie z nosa jest często spotykaną dolegliwością u osób w każdym wieku. Przyczyny mogą być różne – stres, zmęczenie, podrażnienie błony śluzowej nosa, infekcje oraz urazy w obrębie nosa, a także zaburzenia krzepliwości krwi. Jednakże gdy krwawienia zaczynają pojawiać się często, wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej.

Jak powstrzymać krwawienie z nosa

W większości przypadków źródło krwawienia zlokalizowane jest w przedniej części jamy nosa i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.
Zatamowanie krwotoku z nosa nie jest na ogół trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie odchylać głowy do tyłu, gdyż wtedy do gardła zacznie spływać krew, co może być powodem zachłyśnięcia się lub spowodowania wymiotów przez podrażnienie gardła. Chory powinien przyjąć pozycję siedzącą, z głową schyloną ku podłodze. Nos możemy delikatnie wydmuchać, aby sprawdzić jego drożność (katar, skrzepy krwi) a następnie rozpocząć właściwe tamowanie krwawienia. Najłatwiej to uczynić poprzez ściskanie palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.

Możesz również polubić…