Jakie rolety wybrać?

Urządzając dom lub mieszkanie, warto pamiętać o praktycznych roletach okiennych. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, trzeba zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów osłon okiennych. Sprawdź, jakie rolety będą najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie!

Na rynku są dostępne różne rodzaje rolet. Podstawowy podział obejmuje rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać rolety idealnie dopasowane do swoich potrzeb, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Rolety wewnętrzne – charakterystyka

Właściciele domów i mieszkań bardzo często decydują się na montaż rolet wewnętrznych (instalowanych wewnątrz budynków). Ten typ rolet idealnie sprawdza się w przypadku, gdy chcemy osłonić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Osłona okienna wewnętrzna, w zależności od wybranego modelu, może również stanowić oryginalną dekorację pomieszczenia. Warto także wspomnieć, że rolety wewnętrzne charakteryzują się prostym montażem i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Każdy dobry producent rolet ma w swojej ofercie szeroki wybór różnych produktów, dzięki czemu możemy wybrać rolety idealnie dopasowane do każdej aranżacji.

Rodzaje rolet wewnętrznych

W sklepach są dostępne różne rodzaje rolet wewnętrznych, co sprawia, że każdy może znaleźć model doskonale pasujący do swojego wnętrza. Możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • Rolety klasyczne wolnowiszące – są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Cechy charakterystyczne rolet wolnowiszących to prosta konstrukcja i łatwy montaż do ściany lub sufitu.
  • Rolety klasyczne w kasecie – to kolejny bardzo popularny typ osłon okiennych, przeznaczony do montażu na ramie okiennej. W tym przypadku materiał rolety po zwinięciu chowa się w górnej osłonie, co pozwala chronić tkaninę przed zniszczeniem. Ten typ rolet jest często wykorzystywany również do okien dachowych.
  • Rolety okienne dzień noc – składają się z dwóch rodzajów materiału (transparentnego i zaciemniającego), ułożonych naprzemiennie w poziome pasy. Praktyczna konstrukcja rolet dzień noc pozwala na dowolną regulację poziomu światła wpadającego do pomieszczenia.
  • Rolety rzymskie – to kompromis między roletami a tradycyjnymi zasłonami. Takie rolety spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną.
  • Rolety plisowane – przypominają swoim wyglądem harmonijkę, dzięki czemu mogą stanowić oryginalną ozdobę wnętrza.

Rolety wewnętrzne mogą różnić się ze względu na sposób montażu. Możemy zdecydować się na rolety montowane inwazyjnie lub bezinwazyjnie. Montaż bezinwazyjny nie wymaga wiercenia otworów w ramie okna.

Rolety okienne zewnętrzne – czym się charakteryzują?

Rolety zewnętrzne są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków – https://angelikaprojektuje.pl/co-musisz-wiedziec-zanim-zdecydujesz-sie-na-budowe-domu/. Podobnie jak rolety wewnętrzne, chronią pomieszczenia przed nasłonecznieniem i spojrzeniami osób z zewnątrz, ale to nie jedyna ich funkcja. Osłony okienne zewnętrzne zapewniają również doskonałą izolację termiczną – latem chronią wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą – przed zbytnim wychłodzeniem. Roleta okienna zewnętrzna zapewnia także ochronę antywłamaniową oraz skutecznie ogranicza hałas z zewnątrz.

Jakie rolety zewnętrzne mamy do wyboru?

Zanim odwiedzimy sklep z roletami, warto pamiętać, że poszczególne rolety zewnętrzne mogą się różnić sposobem montażu. Do wyboru mamy rolety z systemem natynkowym, podtynkowym oraz nadstawnym. Kolejnym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu, jest sposób sterowania – możemy zdecydować się na rolety zewnętrzne sterowane manualnie lub automatycznie.

Możesz również polubić…