Florencja, czyli miasto – symbol renesansu

Florencja – najważniejsze informacje

Włochy to kraj pełen wielu fantastycznych miejsc do zwiedzenia. Niemal każdy zna takie centra jak Rzym, Wenecja czy Mediolan. Lista ta jest o wiele dłuższa i zawiera również tak piękne miasto, jakim jest Florencja. Znajduje się ona w środkowych Włoszech i jest stolicą regionu – Toskania. Obecnie mieszka tam niecałe 400 tys. osób. Florencja jest miejscem, które uznaje się za kolebkę epoki renesansu. Jest to miejsce, w którym znajdziemy pełno ciekawych, zabytków wywodzących się z tej epoki.

Florencja zabytki

Wymieniając najbardziej zachwycające zabytki, należy zobaczyć kamienny most Ponte Vecchio, który znajduje się nad rzeką Arno. Jego historia zaczyna się w XIV wieku, kiedy to został on wybudowany na fundamentach mostu, z czasów starożytnego Rzymu. Most potocznie nazywany „Mostem Złotników”, swą nazwę zawdzięcza przedstawicielom tego zawodu, którzy w pewnym momencie historii przejęli zakłady rzemieślników i kowali. Były one zlokalizowane po dwóch stronach mostu.
Ponte Vecchio jako jedyny przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń.
Chciałbym jeszcze omówić, wymienioną już wcześniej rzekę Arno. Przepływa ona przez środek miasta, dzieląc go na dwie części. Widać to wyraźnie, że jedna część była tą bogatszą, a druga biedniejszą.
Miasto posiada również dwa piękne place. Pierwszy to plac Piazza della Signoria i okazy architektury znajdujące się na jego terenie lub w pobliżu. Przy historycznym placu możemy znaleźć słynny Palazzo Vecchio z m.in. „Izbą Pięciuset”. Jest to dawna siedziba rady miejskiej miasta Florencji. Na placu znajduje się też znana fontanna z białego marmuru przedstawiająca Neptuna.
Drugim placem, jest Plac Michała Anioła, z którego mamy doskonały widok na panoramę Florencji.

Najbardziej znane miejsca religijne

Włosi to naród bardzo religijny, dlatego nie może dziwić, że każde większe miasto posiada piękne kościoły i katedry. Omawiana przez nas Florencja, również ma takie budynki. Najbardziej znane z nich to katedra Santa Maria del’Fiore, zwana również Duomo II i Kościół Santa Maria Novella.
Pierwszy z nich powstawał przez bardzo długi czas, spowodowany śmiercią 2 głównych architektów.

 

Możesz również polubić…