Sprawdź czy jesteś w formie!

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie czy nasza waga jest odpowiednia, ile kilogramów powinniśmy zrzucić a także jaki jest skład naszego ciała pod względem zawartości mięśni i tłuszczu. Niestety, wiele metod jest nieosiągalne dla zwykłego Kowalskiego z powodu kosztów czy małej ilości placówek, w których można przeprowadzić badania. Istnieją jednak łatwiejsze metody.
Poznaj dwa proste i ogólnodostępne sposoby na zweryfikowanie swojej “formy” ale także swojego stanu zdrowia.

Kalkulator BMI

W internecie dostępna jest ogromna ilość kalkulatorów mierzących nasze BMI czyli wskaźnik masy ciała. Na podstawie prostego wzoru do którego wprowadzasz tylko swój wzrost w metrach i wagę w kilogramach program określa czy Twoja waga jest prawidłowa. W innym wypadku podaje nieprawidłowości tj. nadwaga czy niedowaga. Wiele stron oferuje też konkretne wskazanie ile kilogramów powinniśmy przytyć lub schudnąć, w zależności od uzyskanego wyniku, aby osiągnąć zdrową masę ciała.

Określanie poziomu tkanki tłuszczowej

BF% czyli zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie można obliczyć za pomocą metody YMCA. Jedyne zmienne jakie będą nam potrzebne to obwód pasa (na wysokości pępka) i waga.
Wzór:
A=4, 15 x obwód pasa(cm)
B=A : 2, 54
C=0, 082 x masa ciała(kg)
D=B – C – 98, 42 (dla kobiet D=B – C – 76, 76)
E=masa ciała x 2, 2

WYNIK= D : E x 100
U mężczyzn prawidłowa ilość tłuszczu to 10%-15% natomiast u kobiet 20%-25%

 

Możesz również polubić…